Jakie materiały nie powinny być cięte laserem?

Cięcie laserem jest bardzo popularną metodą obróbki głównie ze względu na swoją wszechstronność. Za pomocą lasera można ciąć szeroką gamę materiałów – począwszy od papieru, drewna, korka, poprzez akryl i panki, na różnego rodzaju metalach skończywszy. Mimo takiej szerokiego zakresu stosowalności istnieją materiały, które nie nadają się do cięcia za pomocą lasera. Większość z nich zalicza się do grupy tworzyw sztucznych.

Cięcia laserem polichlorku winylu (PCV)

Cięcie polichlorku winylu za pomocą lasera powoduje wydzielanie się kwasów i toksycznych gazów. Są one szkodliwe dla operatora, ale również dla samego urządzenia tnącego, ponieważ mogą prowadzić do korozji i jej przedwczesnego zniszczenia. Z tego powodu cięcie PCV należy prowadzić za pomocą tradycyjnych metod mechanicznych.

Dlaczego nie należy ciąć laserowo poliwęglanu?

Elementy wykonane z poliwęglanu o grubości poniżej 1 mm teoretycznie nadają się do cięcia laserem. Nawet jednak tak cienkie komponenty mają tendencję od odbarwiania się lub powstawania przebarwień. W przypadku produktów o większej grubości cięcie laserem (https://ciecielaser.pl/) nie powinno być stosowane. Poliwęglan pochłania bowiem promieniowanie podczerwone, będące głównym źródłem energii tnącej w większość laserów. Znacząco zmniejsza to wydajność procesu cięcia, a w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do zapalenia się obrabianego elementu.

Czy da się przeciąć laserem kopolimer akrylonitrylo-butadienowo-styrenowy (ABS) lub polietylen o dużej gęstości (HDPE)?

Wiązka lasera posiada energię wystarczającą do stopienia i odparowania większości plastików, niestety nie ABS-u. Polimer ten ma tendencję do topienia się, nie parowania. Co po pierwsze znacząco brudzi stanowisko pracy, a po drugie, znacznie ważniejsze, powoduje, że jakość cięcia jest bardzo, bardzo zła. Podobnie rzecz się ma w przypadku polietylenu u dużej gęstości (HDPE), który zachowuje się identycznie jak ABS.

A co z cięciem polistyrenu i pianek polipropylenowych?

Oba wymienione wyżej materiały mają bardzo istotną cechę wspólną. Jest nią palność. Zarówno polistyren, jak i pianka polipropylenowa potrzebują niewiele energii, aby doszło do ich zapłonu. Są również inne trudności związane z ich cięciem, ale już ta jedna skreśla oba te materiały z listy potencjalnych kandydatów do cięcia laserowego.

To może uda się przeciąć włókno szklane?

Odpowiedź brzmi nie. Włókno szklane składa się z dwóch składników, szkła oraz żywicy epoksydowej. Cięcie szkła za pomocą lasera samo w sobie jest bardzo trudne. Dołożenie do tego żywicy, której cięcie generuje szkodliwe opary, co jeszcze bardziej utrudnia to zadanie. Powoduje to, że włókno szklane nie nadaje się do cięcia laserowego.