Nowoczesna technika cięcia

Light Amplification By Stimulated Emission of Radiation… trudno to wymówić prawda? Dlatego ta długa nazwa została skrócona do słowa laser. Czy wiedziałeś, że wycinanie laserowe stało się powszechne już 50 lat temu? Nie wiedziałeś o tym? To czytaj dalej!

Czym jest cięcie laserem?

Tradycyjne metody cięcia mogą być uciążliwe zwłaszcza w takich zawodach, w których wszelkie nacięcia po prostu muszą być precyzyjnie. Od staroświeckich technik laser odróżnia to, że świetnie radzi sobie z wieloma materiałami. Duża precyzja, wszechstronność w wykorzystaniu a przede wszystkim prędkość to niebagatelne zalety cięcia laserem. Na czym dokładnie polega ta technika?

Otóż cięcie laserowe to proces rozdzielania termicznego, a więc z wykorzystaniem wysokiej temperatury skupionej w wiązce. Promień porusza się po powierzchni danego materiału silnie go nagrzewając, aż do momentu stopienia. Laserowe cięcie można spotkać przede wszystkim w medycynie, wojsku oraz coraz częściej przy mniej wymagających zawodach, np. podczas grawerowania, znakowania towarów lub ich naprawiania.

Dlaczego cięcie laserowe jest najlepsze?

Obecnie żadna technologia nie jest tak skuteczna i szybka, jak laser. Wszelkie materiały organiczne lub nieorganiczne wręcz poddają się działaniu wiązki. Czy wiedziałeś, że promień laserowy nie tylko skutecznie tnie, ale też łączy? Lasery tego typu powszechnie wykorzystuje się do naprawy tkanin syntetycznych lub dywanów, chroniąc krawędzie przed strzępieniem.

Czy to już koniec zalet? Oczywiście, że nie!

– powstałe szczeliny w wyniku działania lasera, są niewiele większe niż sam promień. Może być to pomocne przy wycinaniu skomplikowanych wzorów lub wymagający operacjach tam, gdzie ludzkie ograniczenia zawodzą.

– nieograniczone działanie. Tak, maszyny laserowe nigdy się nie zużyją. Jest to szczególna zaleta wszędzie tam, gdzie pragnie się zaoszczędzić na kosztach operacyjnych,

– różnorodność materiałów. Cięcie laserem zadziała tak samo dobrze zarówno w przypadku tworzyw sztucznych, jak i tych naturalnych. Skóra, drewno, tkanina, karton, korek od butelki, gumy… to tylko niewielka część tego, z czym poradzi sobie nowoczesna wiązka.

Sposoby cięcia

Aby wiązka laserowa mogła spełnić swoje zadanie, najważniejsza jest odpowiednia metoda.

Do wyboru są trzy sposoby.

– metoda spalania, czyli rozgrzewanie konkretnego materiału do bardzo wysokiej temperatury w krótkim czasie, nawet z wykorzystaniem niewielkiej wiązki,

– metoda sublimacji polega na doprowadzeniu części powierzchni do stanu gazowego. Rozgrzany w ten sposób materiał jest następnie wydmuchiwany pod ciśnieniem i zamieniany w parę.

– metoda stapiania zdecydowanie jest najszybsza, ponieważ wymaga intensywnego promienia. Materiał doprowadza się do płynnej postaci, którą również się potem wydmuchuje.

Teraz już wiesz wszystko o laserach. A może wykorzystasz daną wiązkę w swojej pracy?