Technika cięcia laserowego w firmach technologicznych

Cięcie laserem jest metodą obróbki cieplnej blach. Wiązka laserowa jest formowana w laserowym źródle światła (rezonatorze) i kierowana przez światłowód przewodzący lub lustro do głowicy tnącej systemu, gdzie jest skupiana w punkt o bardzo małej średnicy i dużej mocy za pomocą soczewki. Skupiona wiązka lasera uderza w blachę, a także topi ją. Wyjątkowo często stosuje się dwa rodzaje źródeł lasera: laser włóknowy i laser CO2.

Lasery włóknowe

Cięcie laserem fibrowym jest najbardziej efektywną metodą cięcia laserowego. Wiązka laserowa jest formowana w aktywnym włóknie i prowadzona wzdłuż włókna o właściwościach przewodzących do głowicy tnącej maszyny. Lasery włóknowe są znacznie mniejsze niż lasery CO2. Ponadto mogą być stosowane przy tym samym poborze prądu, a zapewniają wielokrotny wzrost mocy. Urządzenie do cięcia laserem fibrowym jest przeznaczone do obróbki różnych grubości stali, stali nierdzewnej, aluminium i metali nieżelaznych (miedź i mosiądz).

Lasery CO2

Lasery CO2 wykorzystują mieszaninę gazów do wytwarzania wiązki laserowej. Wymagane wysokie napięcie w rezonatorze jest generowane przez odporne na zużycie, półprzewodnikowe moduły wzbudzające. Firmy technologiczne stawiają na takie moduły, ponieważ są one mniejsze, wydajniejsze i niezawodne niż konwencjonalne opcje. Technologia CO2 jest praktycznie uniwersalna, ponieważ nadaje się do obróbki detali wykonanych z wielu różnych materiałów o szerokim zakresie grubości.

Laserowe źródła światła

Szczególną cechą jest szeroki wybór laserowych źródeł światła o różnej mocy. Wszystkie lasery są wysokiej jakości i niezwykle energooszczędne, między innymi dzięki ich wysokiej wydajności. Asortyment obejmuje lasery włóknowe oraz lasery CO2. Źródła laserowe o różnych mocach to znak rozpoznawczy firm oferujących cięcie laserem. Wszystkie lasery charakteryzują się wysoką jakością i wyjątkową wydajnością energetyczną, nie tylko ze względu na ich wysoką wydajność. Asortyment obejmuje zarówno lasery światłowodowe, jak i lasery CO2.

Lasery światłowodowe mają dynamiczny zakres mocy roboczej, który pozwala na zogniskowanie wiązki i utrzymanie jej położenia nawet przy zmianie mocy lasera. Ponadto, poprzez zmianę konfiguracji układu optycznego można uzyskać szeroki zakres rozmiarów plamki wiązki. Funkcje te pozwalają użytkownikowi na dobranie odpowiedniej gęstości mocy do cięcia różnych materiałów i grubości. Lasery włóknowe są idealną technologią do wykorzystania cięcia laserowego w różnych zastosowaniach.